خانواده پایدار

سبک زندگی اسلامی عقلانی مبتنی بر معارف ناب اهل بیت علیهم السلام

خانواده پایدار

سبک زندگی اسلامی عقلانی مبتنی بر معارف ناب اهل بیت علیهم السلام

خانواده پایدار
آخرین نظرات


سلام. یک هفته است که نامزد شدیم؛ یعنی فقط خانواده ها رو دعوت کردیم و از رابطمون خبر دارن ولی عقد نیستیم. سوالم اینه که حدود روابطمون در این دوران باید چقدر باشه؟ دوران نامزدی چقدر مناسبه و چه مدت باید باشه؟

 

پرسشگر گرامی، مطمئنا با فردی معتقد با فطرتی پاک و طالب پاکی و نورانیت روبرو هستیم و این صفات خوب شما را می ستاییم. امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم.
تا زمانی که صیغه عقد شرعی بین شما و نامزدتان، جاری نشده باشد بر یکدیگر محرم نیستید و حکم سایر نامحرمان را دارید؛ لذا هرگونه گفتگوی تحریک آمیز و تماس بدنی و جنسی حرام است، اگر چه با رضایت خودتان باشد و بدانید که در آینده با همدیگر ازدواج خواهید کرد.

تا زمانی که محرم نشده اید از نظر شرعی نسبت به یکدیگر نامحرم هستید و نمی توانید مثل زن و شوهر رفتار نمایید و دست همدیگر را بگیرید یا با هم دیگر خلوت کنید.


برای مطالعه بیشتر:

وظایف والدین 

وظایف فرزندان

وظایف زنان

وظایف مردان


بنابراین زن و مرد در صورتى مى ‏توانند با هم ارتباط برقرار کنند که شرعا صیغه عقد ازدواج (دائم یا موقت) بین آنها جارى شده باشد. بنابراین وقتى پسر و دختر جوانى یکدیگر را براى زناشویى و زندگى مشترک انتخاب مى ‏کنند، بعد از مراسم عرفى خواستگارى و یا نامزدی اگر بخواهند با هم محرم باشند و بتوانند رفت و آمد داشته باشند،

 

حتما باید صیغه عقد ازدواج بین آنها جارى بشود، وگرنه مثل دو فرد بیگانه هستند و نسبت به هم نامحرم می باشند و نمى‏توانند با هم ارتباط عاطفی داشته باشند. نگاه کردن آنها به یکدیگر نیز اگر از روى لذت و شهوت باشد حرام است و بدون لذت و شهوت هم فقط مرد مى‏ تواند به دست‏ها و صورت زن نگاه کند و زن هم تنها مى‏ تواند به جاهایى که عرفا مردها نمى ‏پوشانند (مثل سر و صورت و دست‏ها) نگاه کند. بنابراین شرط مهم در دوران نامزدى از نظر اسلام همین است و شرایط یا راهى دیگر براى ارتباط وجود ندارد و به صِرف خواستگارى و قول و قرار عرفى، زن و مرد به یکدیگر حلال نمى ‏شوند.

 

لذا توصیه می شود تا قبل از اجرای صیغه عقد ازدواج، در برخورد و گفتگو با ایشان، هنجارهای شرعی زیر را رعایت کنید:
– از گفتگوهای تحریک کننده پرهیز شود.
– از نگاه‏های آلوده و شهوانی خودداری شود.
– حجاب شرعی رعایت شود.
– در گفتگوها قصد تلذّذ و ریبه در کار نباشد.
– دو نفر نامحرم در محیط بسته، تنها نمانند.

 

با توجه به موارد بالا خود شما هم اذعا